Страницы

Уроки

  Тема:  Робота з деформованим текстом.«Ласунка»
 Мета :вчити дітей вдосконалювати текст, записувати  речення в певній послідовності, добирати заголовок, вміти правильно виділятиосновні частини тексту; корегувати мовлення школярів, словниковий запас учнів; розвивати зв’язне мовлення учнів, спостережливість, уміння порівнювати, співставляти; виховувати дбайливе ставлення до тварин, бажання їм допомогти.

Обладнаннямалюнки з зображенням білочки, зразки деформованого тексту для кожної групи.

ХІД УРОКУ 

1.Організація класу

Добрий день вам, любі хлопці та дівчата.

На уроці мови рада вас вітати.

Будемо над текстом дружно працювати.

Вдосконалювать його та редагувати. 

2. Актуалізація опорних знань учнів. 

2.1. Повторення про текст, його будову. 

Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»

- Що таке текст?

- Які бувають тексти?

- Що можна дібрати до тексту?

- З яких частин складається текст?

- Чи буде досконалим текст, якщо відсутня хоча б одна його частина?

- Що означає редагувати текст?

- Коли виникає необхідність редагувати текст?

- На що потрібно звертати увагу, щоб текст був досконалим? 

3. Повідомлення теми і мети уроку. 

4. Робота над темою уроку. 

4.1. Вступна бесіда. 

Робота над загадкою:

Ой, яка ж вона гарненька,

Пишнохвоста і руденька,

Не звірятко – просто диво.

Невгамовне, пустотливе.

Вгору – вниз, на гілку, з гілки

Хто це буде, діти? ( Білка) 

4.2. Інтерактивна вправа «Мікрофон»

- Хто з вас бачив білочку?

- Що ви знаєте про білочку?

- Де можна її зустріти?

4.3. Підсумок бесіди.

- Я бачу, що ви вже маєте певні уявлення про білочку, навіть можете її описати. Але цього ще недостатньо. Щоб більше дізнатися про білочку, ми звернемося до членів групи довідкового бюро і послухаємо, що цікавого про білочку вони для нас підготували.4.4. Довідкове бюро: 

1–ий учень: Білка — справжній повітряний акробат. Завдяки чіпким кігтикам вона легко лазить по деревах. Спритно перестрибувати з дерева на де­рево білці допомагає довгий пухнастий хвіст. 

2–ий учень: Білка — невелика тварина, довжина тіла 20—30 см. Хутро в неї рудого кольору. Житло білка влаштовує в дуплах. 

3–ій учень: Живиться білка насінням хвойних дерев, яке дістає із шишок, жо­лудями, горіхами, грибами, ягодами, яблуками. Поїдає також комах, розорює гнізда птахів і їсть яйця та пташенят. На зиму білка робить за­паси. 

4–ий учень: Білка — цінний хутровий звір. Але білок в Україні небагато, оскільки в на­ших лісах для них мало кормів. Тому білок потрібно охороняти . 

4.5.Читання деформованого тексту, записаного на дошці. 

Найбільше любила білочка цукор. За це і прозвали її Ласункою. Вона частенько ходила на прогулянку, але далі високої сосни не йшла. 
Жваву білочку звали Ласункою. Потрапила вона до нас ранньої осені ще маленьким кумедним білченям. 
Одного весняного вечора вона не повернулася додому. Всі дуже зажурилися, бо думали, що вона нас покинула. 
Прийшла весна, зійшов сніг, вкрилася земля травою і квітами. Ласунка стала дорослою білкою. Минуло кілька днів. Ласунка знову зникла і тепер уже назавжди. Другого ве
чораЛасунка з’явилася.

 Вона кинулася до нас і як завжди попросила цукру. 

4.6.Бесіда після прочитаного. 
-Про кого цей текст? 

-Чому білку прозвали Ласункою? 

-Коли білка потрапила до дітей? 

-Чи правильно побудований цей текст? 

-Що потрібно зробити, щоб його вдосконалити? 

4.7. Робота в групах: редагування, добір заголовка та презентаціяудосконаленого тексту членами кожної групи.


5. Самостійна робота учнів .

- Спишіть текст, правильно розмістивши абзаци і дайте назву цьому тексту.

6. Перевірка виконаної роботи. 

7. Зачитування 2-3 робіт. 

8. Підсумок уроку. 

      3клас                                                                       

        Тема: Повторення  правильної артикуляції  шиплячих та свистячих  звуків

     Мета: Закріпити знання учнів про шиплячі та свистячі звуки. Вчити диференціювати звуки [с] - [з] у складах,

 словах, словосполученнях; правильно позначати на письмі відповідними буквами. Розвивати фонематичні

 процеси, навички  звукового аналізу та синтезу, слухове та зорове сприймання, увагу, логічне мислення,

дрібну моторику. Збагачувати активний словник учнів шляхом добору прикметників та утворення нових

 слів за допомогою суфіксів. Формувати навички побудови словосполучень. Сприяти розвиткові зв’язного

 мовлення. Корегувати звуковимову.Виховувати старанність, грамотність, чуйність, любов і турботу про

 живу природу.

Обладнання: Сніговик, ялинка, сніжинки, картки-символи, артикуляційні схеми, набори букв,

 предметні малюнки, сюжетний малюнок, цифрові доріжки, таблиця слів-паронімів, індивідуальні картки,

сигнальні картки.

Хід заняття


               
Нервово-психічна підготовка


Вже дзвінок нам дав сигнал – 

Працювати час настав.

Тож і ви часу не гайте,

Працювати починайте.


Створення психологічного кола


Посміхнемось всім довкола:

Сонцю, небу, квітам, людям,

І тоді обов’язково день для вас

Привітним буде.


Гра – побажання « Удачі тобі !»
 

       Побажайте один одному успіхів на занятті.
       Учні  почергово торкаються пальцями рук свого сусіда і говорять:  Бажаю (великі пальці )

                успіху (вказівні)  великого (середні пальці) у всьому (безіменні) і завжди ( мізинці)

удачі тобі на занятті! (долоні)


Мотивація навчальної діяльності.


-Яким би ви хотіли, щоб вийшло наше заняття?

( Цікавим, навчальним, пізнавальним, насиченим)

-А як ви будете працювати під час заняття?

( Будемо слухати і міркувати, активно працювати, один одному допомагати)

-А що ви взяли з собою на заняття?

(Знання, вміння, навички, старання)

Молодці! Для того, щоб бути грамотною людиною – треба багато і старанно працювати. Недарма в

 народі кажуть: Старанність – мати успіху.

 

Складання девізу заняття.

-Розмістіть слова у геометричних фігурах у певному порядку, щоб вийшло прислів’я , яке і буде девізом

 нашого заняття.

Розшифрувати вам допоможе ключ:


Ключ:
того квітує працює, й Хто старанно зошит в

Хто старанно працює, в того й зошит квітує.

                  Основна частина

              -Діти, а хто це стукає до нас у двері?

              -Подивіться, хто до нас завітав.(Сніговик)

              -Давайте запросимо Сніговика бути гостем нашого заняття. Дивіться Сніговик приніс нам листа.

             Але від кого він, ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.

Робота над загадкою.Щезла стежка. Де вона?
                                           Зникла десь і огорожа…Що за диво? Все навкруг
                                            Вкрив пухнастий ніжний пух.
                                           Дива зовсім тут нема.То до нас прийшла …. ( ЗИМА)

(Виставляю на дошці – ЗИМА

 

              Вправа «Асоціативний кущ»

              Діти, а що ви уявляєте, які слова вам приходять на думку, коли чуєте слово ЗИМА ( санчата, холод, сніг,
        ковзани .ЗИМА (мороз, розваги, Новий рік, канікули).

-А чи подобається вам зима? Чим? (відповіді дітей).

-На згадку про себе Зима подарувала вам ялинку, а на ній сніжок, сніжинки, а на сніжинках завдання

для вас.

-Готові ви виконувати цікаві завдання і показати Сніговику, як ви вмієте дружно і старанно працювати?

-Тож починаємо.

Розвиток слухової уваги.


1 сніжинка
Завдання: Прослухайте вірші Н.Забіли. Назвіть звуки, які часто повторюються.
а) Стоять під снігом сосни сонно.
Сидять на соснах снігурі.
Санчата на ставок з розгону
Скотились весело з гори.

б) Зима морозяна надворі,
Замети білі на землі.
Зоріють в небі ясні зорі.
Заснули зайчики малі.


Визначення учнями теми і мети заняття.

-Які звуки ми сьогодні будемо розрізняти?

-Якими буквами на письмі позначаються звуки [с] - [з]?

-Запишіть число і тему заняття у зошитах.

-Сьогодні ми будемо вчитися не плутати звуки [с] - [з], правильно позначати їх буквами на письмі. Будемо виконувати різні вправи, відгадувати загадки; пригадаємо слова, що називають ознаки предмета, навчимося правильно будувати словосполучення, утворювати нові слова. І взагалі ви дізнаєтесь багато нового і цікавого.

2сніжинка


Порівняння звуків [с] - [з] за артикуляцією, тактильними відчуттями. Співвіднесення звуків із символам
и

( дзвіночок - навушники).


Подивіться і скажіть, які органи артикуляції приймають участь в утворенні звука [с] ?





( Губи посміхаються, кінчик язика зімкнений з нижніми зубами. Посередині язика

утворюється жолобок, по якому йде холодний видихуваний струмінь повітря.

 Голосові зв’язки розімкнені(не вібрують), т.т. звук [с] вимовляється без голосу).

Він глухий. Перевірте тильною стороною долоні.


Дайте характеристику звука [с]. ( Приголосний, глухий) Символ – навушники.

Подивіться на схему артикуляції звука [з] і скажіть, як вимовляється звук [з]?


 

( Губи посміхаються, кінчик язика зімкнений з нижніми зубами. Посередині язика утворюється жолобок,

по якому йде холодний видихуваний струмінь повітря. Голосові зв’язки зімкнені( вібрують), т.т. звук [з]

 вимовляється з голосом). Він дзвінкий. Перевірте тильною стороною долоні. Дайте характеристику

 звука [з]. ( Приголосний, дзвінкий)Символ – дзвіночок.


Що спільного у вимові звуків [с] - [з]? (схожі за артикуляцією)


У чому різниця? ( дзвінкий – глухий)


Який висновок ми можемо зробити? ( Звуки [с] - [з] є парними).


Розвиток фонематичних процесів:

на рівні складу:

3сніжинка

а) Послухайте склади і підніміть I букву кожного складу:
спа, зба, сфи, зви, за, са, зло, си, зи, сто;
б) Послухайте склади і запишіть тільки букви, що позначають приголосні звуки [с] - [з]:
са, за, со, зо, си, су, зи, се, асу, аза

на рівні слова:


4сніжинка : Пропонує пограти у гру «Чую звук, піднімаю відповідний символ»

Слова: земля, слон, пастух, береза, зебра, сонце, азбука, собака, соломка, возити, усмішка, зуби, землетрус.


Розвиток навичок звукового аналізу


5сніжинка – Робота з цифровими доріжками.

Завдання:
 Послухайте слова, покажіть місце звуків  [с], [з] на цифровій доріжці.

[с] – собака,
    сила, басейн, насос, колос, сито;

[з] – газета, звук, лоза, замок, козел, березовий.

8. Робота із словами – паронімами.

6сніжинка : Порівняйте пари слів за звучанням. Скажіть, якими буквами відрізняються ці слова?

суп – зуб

слива – злива 

коса – коза 

каска – казка


Ви побачили, що змінилася тільки одна буква і ми отримали нове слово. Ось чому треба бути уважними під час письма, щоб не допускати помилок.


Запишіть пари слів у зошити, підкресліть букви с – з.

·        
9. Подорож до країни Пальчикових ігор.

7 сніжинкаВправи « Зайчик», «Замок», «П’ять братів», «Гості», «Жабки» 

10. Складання словосполучень з комплектуванням

8 сніжинка: До слів лівого стовпчика доберіть слова із правого стовпчика. Складіть словосполучення
.

 Запишіть.
I варіант
                                                                    II варіант
рогата
                                                                           коса

 смачний                                                                      зуб
заплетена
                                                                    коса

здоровий                                                                     суп
смачна
                                                                         злива

 цікава                                                                           каска
сильна
                                                                          слива

 залізна                                                                          казка

11. Робота з індивідуальними картками.

9 сніжинка : Замість крапочок, вставте пропущені букви с – з. Прочитайте слова.

· апа · аєць · алат · амок 

· орока · вук · ебра вело · пед

· укно · убок · ирок фа · ан

· ила · има · олото моро · иво 

· ереда · елений · міливий по · уд 

12. Фізкультхвилинка
Ми странно працювали,
Сили наші підупали.
Треба нам би відпочити
Свої сили відновити.
Руки вгору, руки в боки,
І ще декілька підскоків.
Руки вгору, руки вниз – 
До навчання знов берись.

13. Розвиток логічного мислення. Збагачення словника.
10 сніжинка : Відгадайте загадки.
а) Біле, а не цукор, м’яке, а не вата, без ніг, а йде. (Сніг)
б) Без пилки, без сокири, а мости будує. (Мороз)
- Молодці! Ви швидко відгадали найхарактерніші ознаки зими. Запишіть слова-відгадки у стовпчик.
- Доберіть до слова ^ СНІГ слова - ознаки предмета. Запишіть.
Сніг (який?) білий, пухнастий, лапатий, срібний.
- До слова МОРОЗ доберіть зменшувано - пестливу форму. А як ми скажемо про сильний мороз?
Мороз – морозець; морозище, морозяка.
14. Розвиток мисленнєвих операцій: аналізу, порівняння, класифікації.
11 сніжинка : Розгляньте малюнки, знайдіть серед них « зайвий»
. Снігур, синиця,голуб ,ластівка
- Поясніть свою думку.
- Як одним словом можна назвати цих птахів? (Зимуючі)
- Як птахам приходиться взимку? (Холодно, голодно)
- Як діти і дорослі допомагають пташкам взимку?
- Давайте і ми на нашу ялинку повісимо годівничку для пташок і завжди будемо піклуватися про них.
15. Розвиток конструктивного праксису.

12 сніжинка
 : Гра «Зліпи сніговика».

Усі діти взимку ліплять сніговиків. Давайте і ми зараз на згадку про заняття і нашого гостя зробимо

 аплікацію сніговика.Якого кольору будуть наші сніговички? На аркуш якого кольору зручніше наклеїти

 частинки сніговика? Чим можна прикрасити ваші аплікації? (Ялинкою, снігом).

                                   Підсумок заняття.

- Які звуки ми сьогодні вчилися розрізняти? Дайте характеристику цим звукам.
- Чи здійснилися ваші очікування щодо нашого заняття? Вийшло воно цікавим, насиченим?
- Які завдання вам запам’яталися, сподобалися?
- Підніміть сигнальні картки: червоні кружечки вгору, кому було важко працювати; зелені – кому завдання здалися легкими.
- Розшифруйте оцінку вашої роботи на занятті від Сніговика.
- Заберіть букви заняття і прочитайте слово.
М С О З Л О Д З Ц С І 
- Ви сьогодні добре працювали, старано виконували завдання, і ваші зошити дійсно квітують відсутністю

 помилок в них. 
Ось і пролунав дзвінок,
Закінчився вже урок.
За роботу по заслузі
Щиро дякую вам, друзі.

   3 клас                                                                                          16.12.2016р.

Тема.  Робота над розвитком самоконтролю.(Детальний переказ тексту з творчим завданням  «Зимовий ліс» )

Мета: удосконалювати навички та вміння детально переказувати текст, навички самоконтролю; розвивати усне та писемне мовлення, вміння бачити й відчувати красу природи, заохочувати до творчості; виховувати любов та бережливе ставлення до природи. 
Обладнання:ілюстрації із зображенням зимових краєвидів, запис «Пори року» П.І.Чайковського, мелодії Р.Шумана, індивідуальні картки. 

Хід уроку 
1. Організація класу 
 Слово вчителя 
Всі почули ви дзвінок? 
Він покликав на урок. 
Кожен з вас приготувався? 
Зараз сядуть лиш дівчата, 
А за ними і хлоп’ята. 
Сьогодні 
у нас - незвичайний урок
Сьогодні ми зробимо ще один крок 
В країну чудову, в країну відому, 
Що знов нас чекає й збагачує мову. 
Тож сядьте рівненько, будьте уважні, 
Щоб працювати нам було не важко. 
2. Актуалізація опорних знань учнів 
2.1. Відгадування загадки 
Білі сани налетіли, 
Скакуни в 
тих санях білі. 
В 
санях тих сидить цариця – 
Білокоса, білолиця. 
Рукавом своїм махає, 
Сріблом все навкруг вкриває. (Зима) 

2.2. Слухання музики П.Чайковського «Пори року. Січень»

- Яку пору року описав композитор?

- Що ви відчуваєте, слухаючи цю музику? 

2.3. Поетична хвилинка

- Дуже багато українських поетів описували зиму. Хто хоче прочитати один із віршів на зимову тематику?

(Учні читають напам’ять вірші про зиму) 
-А яку ви любите зиму? Тиху, морозну, сонячну, люту? 

-Як ви розумієте вислів «люта зима»? 


2.4. Гра «Додай прикметник»

- А зараз за допомогою вірша ви спробуєте дати відповідь на запитання: якою ще буває зима?

От випав сніг. Яка обнова! 
Зима тоді така... ( чудова ). 
Міста чистенькі, білі села – 
Зима і радісна й ... (весела). 
Кружляють вальс сніжинки ніжні, 
Зима пухка і ... (білосніжна). 
Вона буває і серйозна: 
Суха і вітряна й ... (морозна). 
А як насуне хмара сива, 
Зима по – своєму ... (красива). 
А вранці іній – то обнова! 
Яка зима у нас ... (казкова). 
Гілок од інею не видно, 
Тоді вона, звичайно ... (срібна). 
Зима буває вередлива, 
То часом добра, то ... (сварлива). 
Яка ж зима? Яка вона? 
Вона весела і ... (сумна). 

2.5.Складання «павутинки»- Діти, а зараз зима–чарівниця запрошує вас до лісу. Заплющіть очі. Уявіть себе 
у зимовому лісі. Які асоціації виникають у вас? Складемо «павутинку» до словосполучення «зимовий ліс».

2.6. Робота в парах. Складання діалогів «Лісник і турист», «Зайчик і білочка», «Дятел і сорока» та ін. (2 – 3 пари інсценізують перед класом діалоги)- робота над чіткою дикціє.

- Життя продовжується і в зимовому лісі. Він зачаровує нас своєю казковістю.

2.7. Робота з ілюстраціями

- Діти, вам подобається зимовий ліс? Чим? (Красою, тишею, казковістю)

- В чому ж казковість зимового лісу? (Сніг засипав усі доріжки, а на ньому різні сліди. В лісі все мовчить. Дуже гарно...)

- Казковість зимового лісу ще в тому, що він весь час змінюється: то він стояв чорний і неприступний, то став білий і величний, мов заворожений, і дерева всі в снігу, немов загрузли і вибратись не можуть. А коли впаде іній, тоді лісу не впізнати. Він дивовижний і дуже красивий. Як тільки засвітить сонечко – іній спалахне чарівним світлом і все стане справді казковим.

3. Повідомлення теми уроку

- Сьогодні на уроці ми будемо писати детальний переказ тексту «Зимовий ліс» із творчим завданням.

- Як ви розумієте значення словосполучення «детальний переказ»?

(Детальний переказ – це такий переказ, в якому передаються всі моменти, які можуть запам’ятатись. У викладі зберігаються специфічні вирази, конструкції, звороти, зміст тексту. Такий переказ збагачує мовлення новими словами та зворотами, зміцнює пам’ять, виробляє навички послідовного викладу)

- Ви маєте нагоду не лише відтворити авторський твір, а й стати співавтором, оскільки створите власне продовження тексту. 
3.1. Ознайомлення із текстом 
Зимовий ліс 
Я заходжу в зимову лісову казку. Стоять непорушні ялини, вкриті білим снігом. Могутні дуби 
у святкових пухнастих шапках, з–під яких визиркують кучері торішнього листя. То тут, то там вибігають подивитись на мене біленькі стрункі берези. Яскраво палають червоні ягоди горобини. У лісі тихо. 
А хто ж тут ходив по снігу, хто залишив стільки слідів? Ось пташині слідочки, а ось стрибав зайчик. А ці сліди дуже дивні. Може, це казка йшла? Цікаво, які сліди вона залишає, де живе? 
Може, під ялиною, а може, у лісовій хатинці, яку занесло по самі віконця
снігом... 
Я йду до тебе, казко лісова. 
Теплим подихом розігріваю узори на шибці. Заглядаю в хижу ... 
3.2. Визначення теми і головної думки тексту 

4. Аналіз тексту 
4.1. Змістовий аналіз тексту

- Куди зайшов автор твору?

- Як стоять ялини? Чим вони вкриті?

- Що одягнули дуби? Що визирає з–під них?

- Де вибігають біленькі стрункі берізки? 

4.2. Мовний аналіз тексту 

1.Утворення речень та словосполучень. Робота в парах. 

5. Усне переказування тексту. 
(робота над розвитком самоконтролю) .

6. Орфографічна підготовка

Слова з орфограмами: святкових, з–під, визирають, червоні. 

Фізкультхвилинка: Гра «Чиї сліди»

7. Повторне читання тексту вчителем 
8. Самостійна робота учнів 
9. Перевірка виконаної ро
боти 

9.1. Гра «Римування»(Проводиться, якщо всі учні справились із переказом. Мета - збільшувати активний словник та розвивати мову) 

Зимовий ліс у день погожий 
На дивну казку дуже СХОЖИЙ: 
Ялини в шалях білосніжних, 
І не впізнать берізок НІЖНИХ. 
А горобинове намисто 
Горить червоно, УРОЧИСТО. 
Дуби, величні і крислаті 
Стоять, мов парубки ЧУБАТІ, 
В снігу біленькім по коліна. 

А скрізь – знайома вже КАРТИНА: 
Сніжок біленький осідає,
І землю пухом ЗАСТЕЛЯЄ. 
Підсумок заняття.

 

3 клас                                                                                       19.122016р.

Тема: Робота над розвитком самоконтролю. Твір « Як я турбуюсь про птахів». 
Метавчити дітей складати твори з елементами міркування;формувати вміннявисловлюватись на задану тему точно, коротко і в певній послідовності;
вироблятинавички грамотного письма;збагачувати словниковий запас учнів;розвивати пам’ять,мовлення школярів;виховувати естетичні смаки, турботливе ставлення до птахів.Корегувати звуковимову, розвиток фонематичного слуху.  
Обладнаннямалюнки зимуючих птахів, таблиці, зразки творів. 
                                        ХІД УРОКУ 
1. Організація класу. 
1.1. Робота над загадкою:

Влітку гарно так співають

Всім нам душу звеселяють

А ліси, поля, сади

Оберігають від біди.

Взимку їм біда, малята.

Треба їм допомагати.

- Прочитайте у зірочці, які пташки зимують у нас:

С   БЕЦЬ НА  ОРО В ГО КА 
А яким ще птахам потрібна допомога взимку крім названих? 

1.2. Інтерактивна вправа «Мікрофон».

- Що цікавого ви знаєте про зимуючих птахів?

1.3. Інформація довідкового бюро:

1 учень: До нас на зиму з півночі прилітають синиці, снігурі, чижі,чечітки, шишкарі. Ці птахи потребують допомоги від дорослих та дітей.

2 учень: Птахів можна підгодовувати насінням соняшника, гарбуза, кавуна, коноплі. Насіння краще подробити. Не можна давати пташкам смаженого насіння. Пташок також можна годувати крихтами хліба. Крихти чорного хліба шкідливі для них. Охоче птахи їдять сир, вершковий маргарин. Дятли і синиці полюбляють клювати несолоний жир та м'ясо.

3 учень: Я хочу вам розповісти про те, що птахи можуть передбачати

погоду. 

Синиця пищить – зиму віщить. 

Снігур заспівав – на хуртовину. 

Пугач кричить – на відлигу. 

   Сорока під стріху лізе – на хуртовину. 

2. Повідомлення теми і мети уроку. 

Що повинні ми з вами робити, щоб полегшити життя птахам взимку? 

3. Читання почату твору, записаного на дошці та його аналіз: 

Як я турбуюсь про птахів 
Прийшла - зима білосніжка. Пухнастим снігом, мов ковдрою, вкрила вона землю. Надворі потріскує мороз, все навкруги іскриться. 
Багато птахів зимують у нас. Важко живеться їм узимку. Дошкуляє пронизливий вітер та тріскучий мороз. З кожним днем все важче знайти їжу... 

4. Колективне складання плану.

Багато птахів зимують у нас. 

Взимку птахи потерпають від голоду. 

Допомога дітей пернатим друзям. 

 Вони сторицею віддячать вам влітку.

Фізкультхвилинка : гра « літаємо,як птахи».
4.3. Усне складання твору учнями в групах. 
Презентація складених творів членами груп. 

4.4.Орфографічна хвилинка. 

Білосніжка, надворі, беззахисних, потріскує,
 іскриться, дошкуляє, тріскучий, пронизливий. 

Слова для довідок: 
Шкода беззахисних птахів, пташину їдальню, смачного зерна, крихт із хліба, смачно поласували, великою зграйкою. 
5. Самостійна робота учнів . 
6. Перевірка виконаної роботи 
Читання творів. Робота над розвитком самоконтролю,фонетичне сприймання Зразок 1:

Мені стало жаль голодних птахів і ми з татом зробили годівницю. Потім я насипала туди смачного зерна, крихт хліба та гречаних крупів. З ласощами повісила на дерево пташину їдальню. Через кілька секунд прилетіла ціла зграйка пташок і почали жадібно клювати їжу. Коли вони поласували, то почали весело щебетати.

Зразок 2:Мені дуже захотілося допомогти пташкам. Я зробив їм годівницю і кожен день насипав у пташину їдальню смачного зерна, крихт із хліба. Птахи зліталися і починали смачно ласувати.

Настала весна. Пташки мені віддячили за допомогу своїм дуже красивим і веселим співом. Вони цілу весну і літо будуть поїдати шкідливих комах і приносити людям користь.

-Діти, бережіть птахів, адже це наші найкращі друзі!

8. Підсумок уроку.

 Хвилинка – цікавинка. Чи знаєте ви, що…

Пара синиць з’їдає близько 3 тисяч гусениць за день. За гніздовий період одна сім’я синиць здатна очистити від шкідників майже 40 яблуньСім’я горобців за період годівлі одного виводка знищує близько 3 тисяч комах. А таких виводків буває 2 – 3 за весну і літо.

3 клас                                                                                       21.12.2016р.

Тема: Урок розвитку зв’язного мовлення. Робота над деформованим текстом (повторення вивченого)

Мета: учити учнів редагувати текст з метою усунення у ньому логічних пропусків; розвивати вміння помічати невідповідність змісту тексту заголовку та виправляти помилки у тексті; розвивати  фонематичний слух, увагу,мислення та корегувати дані процеси; виховувати культуру мовлення.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Ось і знову дзвінок лунає,

Мелодійно і срібно звучить.

Він до класу дітей скликає,

Щоб успішно нового навчить.

II. Актуалізація знань та чуттєвого досвіду учнів

— Прочитайте уважно текст і дайте відповідь на запитання: чи відповідає його зміст заголовку?

 СНІГОВА БАБА Узимку діти гралися у дворі. руки у них мерзли. Але баба снігова вийшла гарна.

— чому зміст розповіді не відповідає заголовку?

III. Визначення теми і задач уроку

— Сьогодні ми будемо працювати з деформованими текстами. Пригадайте і поясніть, який текст називається деформованим.

(Текст, у якому порушенозв ’язок речень, зміст.)

IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

Завдання 1.Робота над текстом «снігова баба»

— якими реченнями слід доповнити текст, щоб його зміст відповідав заголовку?

Завдання 2

— Доповніть речення в тексті.

чАрІВНА МАрІЙКА Не уявляю, як би я жила без моєї вірної подруги Марійки. З нею можна... Вона допомагає... Подруга ніколи не залишить... А ще воналюбить... У школі допомагає... Відчуває...

Марійка дуже... Це моя... я її...

— Що було відомо із цього запису?

— А що нового ви додали?

Фізкультхвилинка

V. Осмислення й Систематизація знань

 1 Самостійна робота

— Прочитайте. Подумайте, якими словами можна доповнити речення цього тексту.

Користуйтеся словами з довідки. Запишіть ці речення. Доберіть заголовок.

Прийшло ... літечко. Шумлять ... сосни. Зацвіла ... липа. Достигає ... суниця. ... співають птахи.

слова для довідки: високі, духмяна, тепле, дзвінко, солодка.

 2 Перевірка роботи

Двоє—троє учнів читають речення, решта аналізують їх.

 3 Робота в парах. Гра «Коректор»

Учні обмінюються зошитами, читають роботи, дають поради одне одному.

VI. Підсумок уроку

— чого вас навчив цей урок?

VII. Домашнє завдання

Складіть 3—4 речення про літні розваги дітей.

3 клас                                                                                                                      21.12.2016р.

Тема: Закріплення зв’язку між правильною вимовою та написанням.                (повторення вивченого).

Мета:-продовжувати формувати вміння та навички чітко,правильно вимовляти слова та граматично правильної писати; розвивати фонематичне сприймання учнів та інші сенсорні здібності; виховувати мовленнєву культуру школярів.

Обладнанняілюстрації малюнків для складання речень, індивідуальні дзеркала, схеми артикуляцій.

Хід заняття:

І Організаційна частина.

Нервово- психологічна настройка на урок

Вітання («Я весело всміхаюсь сонечку»)

ІІ Повідомлення теми,мети уроку

-Сьгодні ми будемовчитись чітко та правильно вимовляти слова,не допускаючи помилок, чітко та правильно записувати їх.

ІІІ Основна частина:

1. Виконання вправ артикуляційної гімнастики

2. Вправа на перевірку слухового контролю:

   а) назвати к-сть слів у реченні

Петрик подарував доя мами квіти

    б) визначити 1-ше,5-те, 3-тє,2-ге,4-те слово

3) Вправа «Хто зайвий»(повторити рядок слів, назвати зайве,пояснити)

Пише-дзвенить-сміється –соловей

Ручка-писати- зошит-квітка

Тигр- зозуля- літає –горобець.

4)Відтворити слова. Об’єднати в речення,записати,підкреслити

К А Р І    Е Ч Е Т (річка тече)

А Д А Є П       Г І Н С ( падає сніг).

5). Фізкультхвилинка. Вірш «Зима»  (повторення з відтворенням пластичного інтонування).

          От випав сніг. Яка обнова! 
Зима тоді така... ( чудова ). 
Міста чистенькі, білі села – 
Зима і радісна й ... (весела). 
Кружляють вальс сніжинки ніжні, 
Зима пухка і ... (білосніжна). 
Вона буває і серйозна: 
Суха і вітряна й ... (морозна). 
А як насуне хмара сива, 
Зима по – своєму ... (красива). 
А вранці іній – то обнова! 
Яка зима у нас ... (казкова). 
Гілок од інею не видно, 
Тоді вона, звичайно ... (срібна). 
Зима буває вередлива, 
То часом добра, то ... (сварлива). 
Яка ж зима? Яка вона? 
Вона весела і ... (сумна). 

6) Індивідуальна робота з корекції звуковимови.

7)Робота в парах по картках (один учень чітко читає словосполучення, а інший записує в зошит)

IV Заключна частина.

1)    Підсумок уроку.

2)    Повторити напам’ть вивчений вірш.

 



 

2 клас                                                   14.12.2016р.

Тема: Інсценізація українських народних казок (Лисичка-сестричка).

Мета: учити учнів свідомо і виразно читати казки; розвивати вміння виділяти в тексті дійових осіб, давати їм характеристику; розвивати зв’язне мовлення ,корегувати звуковимову; оцінювати вчинки героїв; виховувати чесність, порядність.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Мовленнєва розминка

1. Робота над скоромовкою

Бук бундючивсь перед дубом,

Тряс над дубом бурим чубом.

Дуб пригнув до чуба бука —

Буде букові наука.

2. Гра «Додай літеру»

Слова спокійно жили в книжці,

В яку вдалось пробратись мишці.

Вона початки відкусила,

У себе в нірці схоронила.

(Л) исичка, (к) урочка, (к)ачечка, (п)_ір’ячко,(д:)_востик.

3. Робота над чистомовкою

Че-че-че, че-че-че —

Бабуся калачі пече.

Ча-ча-ча, ча-ча-ча —

Дай, бабусю, калача.

Чі-чі-чі, чі-чі-чі — їж, будь ласка, калачі.

4. Гра «Перестав усе, як потрібно»

Засобакали гавки,Закізкали меки,

Закицькали нявки,Забаранили беки.

Зажабали кваки,За зірки сховалось небо,

Закачкали кряки,Перестав усе як треба.

III. Перевірка домашнього завдання

Робота в парі. Гра «Обличчям до обличчя»

Діти повертаються обличчям одне до одного і по черзі переказують казку.

IV. Мотивація навчальної діяльності.

— Упізнайте казкового героя!

• Хвіст рудий, а кінчик білий,

Я рибалка дуже вміла.

Свіжу рибу так люблю,

Що хвостом її ловлю. (Лисиця)

— Лисичка-сестричка — це одна з найулюбленіших героїнь українських народних казок. Про неї складено багато дитячих пісень. Послухайте одну з них.

Учні слухають пісню лисички з дитячої опери М. Лисенка «Коза-Дереза».

 Клас

— Про лисичку люблять писати поети. Послухайте вірш.

ЛИСИЦЯ

Хто у нас така гарненька,Вчора зайців не знайшла —

Білогруда та руденька?Підкралася до села.

Миші, зайці, не баріться,.Щось не чуть «ку-ку-рі-ку»

Бо вполює вас ЛИСИЦЯ!У бабусі в курнику.

— Продовжте речення.

Лисиця — руда. (хитра, спритна, підступна, пишнохвоста, білогруда.)

— Сьогодні ми почнемо читати українську народну казку «Лисичка-сестричка».

Фізкультхвилинка

V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Виразне читання першої частини казки вчителем (с. 38-39)

— Хто головний герой казки?

2. Словникова робота

Укралаблизько

біжить низенько

вклониласянишком

вмиласябіленько

переночуюраненько

Читання слів «луною» за вчителем.

— На які питання відповідають слова першого стовпчика? другого?

3. Читання казки учнями «ланцюжком»

4. Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання

— Що вдалося вкрасти лисичці?

— Куди лисичка попросилася переночувати?

— Як вона вмовляла господарів?

— Які слова добирала?

— Що зробила лисичка вночі?

— Кого вона звинуватила в зникненні курочки?

— Що почала вимагати у хазяїна?

5. Читання казки за особами

6. Ознайомлення учнів з художнім прийомом «повтор»

— Далі, як і в попередніх казках, усе повторюється. Такий художній прийом називають повтором. Продовжте розповідь за малюнками, уміщеними на першому форзаці підручника.

7. Розповідання учнями продовження казки за малюнками, уміщеними на першому форзаці підручника

VI. Підсумок уроку

— З якою казкою ознайомилися на сьогоднішньому уроці?

— Хто є її головною героїнею?

VII. Домашнє завдання

Переказувати першу пригоду лисички та розповідати казку за малюнками, уміщеними на першому форзаці підручника.

 

 

 

 

 

 

 

 2 клас.                                                              12.12.2016р.

Тема: Скоромовки. Прислів'я, приказки. Загадки.(Інсценізація)

Мета: Збагатити знання дітей про малі жанри усної народної творчості, з'ясувати їх характерні особливості.Розвивати уміння за ознаками впізнавати предмети; пояснювати прислів¢я, розвивати мислення, допитливість, зорову та слухову пам’ять, образність і точність мовлення. Активізувати словниковий запас учнів.Виховувати пізнавальний інтерес, любов до рідного слова, бажання самостійно придумувати загадки, вживати прислів¢я у спілкуванні.

Обладнання: індивідуальні картки для читання, картинки: ромашки, соняшника, лисиці, зайця, котика, пам'ятка  як складати загадку, комп'ютер, інтерактивна дошка.

Тип уроку: комбінований.

Вид уроку: Урок із використанням ІКТ.

Прийоми і форми роботи: "Мікрофон", вибір домашнього завдання, парна та групова форми роботи.

Хід уроку

І. Організація класу.

Стали, діти, всі рівненько.

Посміхніться веселенько.

Настій на урок взяли,

Працювати почали.

Метод "Мікрофон".

- Як ви думаєте, чого навчить вас цей урок?

Продовжіть речення:

Я буду на цьому уроці...(діти відповідають в "мікрофон" одним словом).

Урок цей буде...(яким?)

Отже, ми будемо: активними, уважними, сміливими, працьовитими, веселими, дружніми.

Урок буде: цікавим, яскравим, приємним, пізнавальним.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

- Що таке дитячий фольклор?

- Що до нього входить?

- Які ви знаєте колискові пісні?

- Назвіть головних героїв колискових пісень.

- Чому мелодія колискової така одноманітна? Доведіть для чого це потрібно.

- Що таке лічилки?

- Які ви знаєте забавлянки?

- Розкажіть лічилку, яка вам сподобалась.

Мовна розминка.

Читання складів на карточках. "Біг по доріжці"

А

О

У

И

І

Е

Я

Ю

Є

Ї

К

КА

КО

КУ

КИ

КІ

КЕ

ЯК

ЮК

ЄК

ЇК

В

ВА

ВО

ВУ

ВИ

ВІ

ВЕ

ЯВ

ЮВ

ЄВ

ЇВ

Д

ДА

ДО

ДУ

ДИ

ДІ

ДЕ

ЯД

ЮД

ЄД

ЇД

П

ПА

ПО

ПУ

ПИ

ПІ

ПЕ

ЯП

ЮП

ЄП

ЇП

С

СА

СО

СУ

СИ

СІ

СЕ

ЯС

ЮС

ЄС

ЇС

Читання "Пірамідок"(для збільшення кута зору)

КІТ

СОН

ХАТА

ДИТЯ

КОТИ

СОНЯ

ХАТКА

ДИТИНА

КОТИКИ

СОНЦЕ

ХАТИНКА

ДИТЯТКО

КОШЕНЯТА

СОНЕЧКО

ХАТИНОЧКА

ДИТИНОЧКА

Робота над скоромовкою. Робота в парі.

Скоромовка, жанр як фольклорного, так і літературного походження: дотепна гра спеціально скомпонованих важковимовних слів, і звуків, що створюють труднощі для швидкої й виразної вимови слів. Зміст скоромовки найчастіше жартівливий.

Скоромовку застосовуємо для тренування артикуляційного апарату. Завдання: прочитати один одному скоромовку. Спочатку повільно. А потім швидко.

Вибіркове читання скоромовки.

Скоромовка

Коло киці Костик в кошик

кошенят кладе кошлатих.

Коло Костя котить котик

круглу кульку кошенятам.

IV. Мотивація навчальної діяльності.

Проблемне завдання учням:

- Визначити з двох речень, де загадка, а де прислів¢я. Довести свою думку.

Книга вчить, як на світі жить.

Всіх я розуму учу, а сама завжди мовчу.

V. Оголошення теми та завдань уроку.

Прислів'я, приказка є художньою пам'яттю народу, висновками з багатовікового життєвого досвіду. В них передано погляди людей на правила поведінки, історію, природу. Це ніби певні поради або правила життя, в яких щось схвалюється, або засуджується. Прислів'я та приказки вживаються тоді, коли треба підкреслити якусь думку, бо в них коротко сказано про найсуттєвіше. У прислів'ї дві частини протиставляються за змістом, але утворюють одне ціле, що виражає узагальнену думку.

Робота в групах над прислів'ями. Робота з підручником.

Завдання. Прочитайте прислів'я та поясніть їх зміст.

(Діти читають прислів'я та пояснюють зміст.)

Робота над приказками.

При́казка - жанр фольклорної прози, короткий сталий образний вислів, нерідко становить частину прислів'я, але без висновку, і вживається в переносному значенні. Часто приказка є скороченим прислів'ям. У західних областях України прислів'я та приказки об'єднуються в одне поняття - "приповідки".

Одна книга тисячі людей навчає.

Хороша книга яскравіша за зірку.

Кожному мила своя сторона.

VI. Фізкультхвилинка.

VII. Опрацювання добірки загадок. Робота в групі.

- Що означає слово загадка?

Загадка - цікава задача в художній формі.

- Які споріднені слова має це слово? (Згадувати, загадувати, нагадувати.)

- А чим відрізняються слова згадка і загадка? (Згадуємо про те, що нам уже відомо, а загадка - це завжди якась таємниця).

Загадка - це цікаве запитання, у якому є слова підказки для відгадки.

Завдання. Відгадати загадку. Вивчити одну загадку напам¢ять (на вибір). Розповісти її один одному на вушко.

1.Букви всі - від А до Я, -

як одна міцна сім'я.

Варто всіх у цій родині

знати грамотній дитині.

(Абетка)

2.Хтось на біле полотно

чорне висипав пшоно.

Як зумієш позбирати,

зможеш книжку прочитати.

(Букви)

3. Настрибався зайчик вволю,

білий слід лишав по полю.

Ми за ним спостерігали,

слово "мама" прочитали.

(Крейда)

4. Дерев'яний та довгенький,

хвостик в нього є маленький.

Як у фарби хвіст мочає -

все довкола розцвітає.

(Пензлик)

5. У портфелі є хатинка -

ручки там живуть, резинка,

клей, лінійка, кутники? -

школярів помічники.

(Пенал)

6.Худорлява і вертлява,

на папір біжить у справах,

закарлючки полишає, -

у пеналі спочиває.

(Ручка)

Складання загадок за малюнками та вказівками. Робота в групі.

- Які характерні особливості загадки?

Загадка може бути складена у формі розповідного або питального речення; має стислу, виразну форму, дуже часто в ній римуються рядки.

Щоб скласти загадку, потрібно:

· порівняти предмет, або явище з іншим, подібний за істотною ознакою, скажімо формою, кольором, рухом, звуком;

· включити цю ознаку в опис предмета так, щоб не можна було відразу здогадатися;

· сформулювати загадку дуже коротко і стисло.

Групи отримують малюнки: ромашки, лисички, соняшника, котика, зайчика, дзвоника. Група складає загадку і зачитує.

VIII. Підсумок уроку. Метод "Мікрофон"

- Що вам сподобалося на уроці?

- Про що ви дізналися?

- Що ви дізналися про прикази?

- Які запам'ятали загадки?

- Чи потрібно знати прислів'я?

- Прислів'я та приказки часто називають "золотими зернятами народної мудрості". Вивчайте та вживайте в своєму мовленні прислів'я, приказки, скоромовки та загадки. Ви наберетесь мудрості з народних джерел.

Домашнє завдання

На вибір:

Скласти загадки і намалювати відгадки.

Вивчити напамять 2 загадки, 2 прислівя.

Відшукати і виписати 5 прислів¢їв про навчання.

  

Комментариев нет:

Отправить комментарий

Візитка

                                           Баранчук Тетяна Володимирівна,  корекційний педагог Ямпільськоїспеціальної школи Дата нарондження...